IPA65R420CFDXKSA1
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IPA65R420CFDXKSA1
Product Category : MOSFET
Vgs (Max) : ±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 8.7A (Tc)
FET Type : N-Channel
Mounting Type : Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 32nC @ 10V
Manufacturer : Infineon Technologies
Minimum Quantity : 500
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature : -
Series : CoolMOS™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 870pF @ 100V
Supplier Device Package : PG-TO220 Full Pack
Part Status : Active
Packaging : Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 420 mOhm @ 3.4A, 10V
Power Dissipation (Max) : 31.2W (Tc)
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id : 4.5V @ 340µA
Drain to Source Voltage (Vdss) : 650V
Description : MOSFET N-CH 650V 8.7A TO220